Україна поступово втрачає позиції провідного світового експортера соняшникової олії. Цьогорічний урожай соняшника виявився не лише меншим за обсягом, а й гіршим за якістю, що негативно впливає на експортний потенціал країни.
Про це розповідає Finway
Скорочення врожаю та конкуренція з росією
Упродовж останніх років Україна зіштовхується зі зменшенням врожайності соняшника. За словами партнера Sunstone Brokers Сергія Репецького, обсяги вирощування культури скоротилися на 35%, тоді як Аргентина за два роки наростила врожай на 43%, а росія – на 20%. Водночас росіяни активно витісняють українську олію з ключових експортних ринків, зокрема Китаю та Індії, де Україна вже не є лідером.
“Ми не диктуємо ціни більше ніде, крім Європи. Ми вже не номер один ні в Китаї, ні в Туреччині, ні в Індії. Треба нам трошки ‘зняти корону’, бо багато хто досі думає, що весь світовий ринок соняшникової олії залежить від українського продукту. Аргентинський врожай за останні 2 роки виріс на 43%, російський на 20%, тоді як Україна втратила 35% врожаю соняшнику”, – констатує Репецький.
У сезоні 2024/2025 росія може зібрати 17,5–18 млн тонн соняшнику, а її експорт олії оцінюється в 4,5 млн тонн — майже стільки ж, скільки експортує Україна. За підсумками маркетингового року з липня 2024 до червня 2025 року, Україна експортувала 4,73 млн тонн соняшникової олії.
Погіршення якості врожаю та зміна структури агровиробництва
Головний трейдер Getreide AG Ukraine Костянтин Таранов зазначає, що цьогорічний урожай соняшника спочатку оцінювали у 13,5 млн тонн, але фактичний обсяг не перевищить 10 млн тонн, що навіть менше за минулорічні 10,2 млн тонн. Крім того, врожай характеризується підвищеною вологістю, що збільшує витрати фермерів на сушіння, а також високою кислотністю на 8% необмолочених площ, що погіршує якість олії.
Олійність насіння цьогоріч також знизилася: якщо минулого року вона була на рекордному рівні 50–52%, то зараз прогнозується 48–50%. Тривалий спад попиту на соняшник спостерігається по всьому світу, оскільки пальмова, соєва і ріпакова олії поступово витісняють соняшникову з міжнародного ринку.
У сезоні 2024/2025 врожай соняшнику в Україні скоротився на 20% у порівнянні з попереднім сезоном, що стало найгіршим показником за останні вісім років. Водночас експорт української соняшникової олії зменшився на 24%.
Національний банк України в кінці жовтня суттєво погіршив прогноз щодо олійних культур на 2025 рік. Очікується, що фермери дедалі частіше віддаватимуть перевагу вирощуванню зернових і зернобобових культур, зокрема кукурудзи, і ця тенденція збережеться щонайменше до 2027 року.