Вартість ліків в Україні значною мірою залежить від виробників, які формують 71,8% від кінцевої вартості препаратів. Це підтверджують дані аналітичної компанії Proxima Research, фахівців у дослідженні фармацевтичного ринку. У той же час, внесок аптечної роздрібної мережі у формування цін становить лише 22,3%, а дистриб’юторів – 5,9%.
Про це розповідає Finway
Згідно з дослідженням, державні витрати покривають всього 12% загального споживання ліків. Попри прогнозоване зростання валового внутрішнього продукту (ВВП), рівень інфляції залишається високим, коливаючись у межах 7,9-9,7%, що також впливає на ціни на лікарські засоби.
Зниження аптечних націнок
Дослідження спростовує міф про надприбутковість аптечного сегмента в Україні. Протягом останніх 10 років середньозважена аптечна націнка зменшилася з 23% до 14%, що є найнижчим показником у регіоні. Середня рентабельність аптек також знижується через високу конкуренцію та зростання операційних витрат, а чистий прибуток аптек становить лише 1-3% від обігу.
Необхідність системного регулювання
В Україні сформувався конкурентний фармацевтичний ринок з належним рівнем доступності аптечних закладів для населення. Експерти відзначають, що найбільший потенціал для зниження цін полягає у співпраці з виробниками. Голова громадської спілки “ФАРМУКРАЇНА” Тетяна Котляр наголошує на важливості системного підходу до регулювання цін на ліки, що враховує всі етапи їх формування.
“Регулювання лише оптових і роздрібних націнок не забезпечує повного контролю за ціноутворенням, адже 70% вартості ліків формують виробники”, – зазначила Котляр.
Нагадаємо, що народний депутат Сергій Кузьміних на засіданні з представниками фармацевтичного ринку виступив з ініціативою розробити стратегічний законопроєкт, що враховуватиме пропозиції всіх учасників фармринку. Він підкреслив, що новий закон має чітко визначити основні правила фармацевтичної діяльності, гарантії для учасників ринку, а також механізми ціноутворення та контролю.
“Ми виступаємо за системне регулювання ринку відповідно до кращих стандартів і практик, щоб і виробники, і дистриб’ютори, й аптеки розуміли всі свої можливості та права й водночас щоб фармринок функціонував цивілізовано”, – додав він.