У 2025 році в Україні введено нові ставки податку на нерухомість. Якщо минулого року власники квартир та будинків сплачували до 100,5 грн за кожен «зайвий» квадрат, то з цього року сума зросла до 106,5 грн. Ця сума може змінюватись в залежності від регіону.
Про це розповідає Finway
Кому потрібно сплачувати податок?
Податок на нерухомість стосується всіх власників житла, площа якого перевищує встановлені межі: 60 квадратних метрів для квартир і 120 квадратів для будинків. Задля обчислення загальної площі враховуються як квартира, так і будинок, що в сумі дає 180 квадратів.
Крім цього, якщо площа квартири перевищує 200 квадратів, а будинок — 600 квадратів, власники повинні сплачувати фіксовану суму податку в розмірі 25 тисяч гривень на рік. Всі податки надходять до місцевого бюджету, а відтак залежно від міста, сума може варіюватись. Наприклад, за квартиру у Львові податок отримує львівський бюджет, а за нерухомість у Запоріжжі — запорізький.
Як змінюються ставки податку?
Місцеві органи влади мають право коригувати ставки податку. Зокрема, за квартиру площею 100 квадратів, власник сплачуватиме податок тільки за 40 квадратів. Максимально це складе 4260 грн, проте остаточна сума залежить від рішень, ухвалених місцевою владою.
Наприклад, у Києві ставка становить 1,5% (106,5 грн), а у Львові та Одесі — 1%. Натомість у Кропивницькому податок складає всього 0,5% мінімальної зарплати, що дає 35,5 грн за кожен зайвий квадрат.
“Розмір податку обчислюється за ставкою 0,5% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 01 січня за квадратний метр, зокрема: фізичні особи заплатять за 2024 рік, враховуючи розмір мінімальної зарплати станом на 01.01.2024 — 7100 гривень. За кожен додатковий квадратний метр необхідно сплатити 35,5 грн”, — йдеться в повідомленні Кропивницької міської ради.
Важливо зазначити, що якщо квартира розділена між кількома членами родини, податок застосовується для кожного окремо. Це означає, що у випадку, коли квартира має площу 150 квадратів і нею володіють три людини, податок не сплачуватиметься, адже «норма» для трьох власників складає 180 квадратів.
Власники нерухомості повинні отримати повідомлення про необхідність сплати податку до 1 липня 2025 року, а сплатити його потрібно протягом 60 днів. Якщо повідомлення не надійде, відповідальності за несплату не буде. Проте за невчасну сплату передбачені штрафи: 10% за затримку до 30 днів та 20% — більше 30 днів.
Варто також зазначити, що можливі серйозні наслідки за несплату податку, включаючи звернення до суду та арешт рахунків.
Обговорення можливих реформ податку на нерухомість тривають і далі, проте наразі реальні зміни не впроваджені. Наразі система не враховує вартості нерухомості, що спричиняє нерівність у сплаті податків.