На світовому ринку кавові зерна різко подорожчали, підскочивши в ціні у 3,5 рази, що стало наслідком посух в країнах-виробниках та скорочення їхньої пропозиції. Це суттєво вплинуло на вартість кави і в Україні.
Про це розповідає Finway
Економічний експерт Олег Пендзин повідомив, що, незважаючи на підвищення цін на світовому ринку, в Україні вартість чашки кави зросла незначно. За його словами:
“Збільшення ціни на каву в Україні пов’язано з подорожчанням кави на світовому ринку, величезними посухами, що були в країнах традиційного виробництва кавових зерен і різким зменшенням пропозиції кави на світовому ринку. Тому все об’єктивно. Подивіться, що відбувається на світових ринках – кава скаче як хвора”
.
Згідно з даними порталу Мінфін, середні споживчі ціни на каву в Україні в березні підвищилися на понад 5% у порівнянні з попереднім місяцем. Пендзин також зазначив, що через зростання цін на сорт арабіка кав’ярні все частіше переходять на дешевшу робусту, яка має більшу концентрацію кофеїну, хоча й поступається за смаковими властивостями.
На рівень цін в Україні також впливають інфляція, зростання вартості електроенергії та підвищення заробітної плати працівників. Експерт попереджає:
“Якщо посуха у світі продовжиться, ціни на каву й надалі зростатимуть. В Україні ситуація аналогічна – опадів не було, земля висихає, що може вплинути на врожай багатьох культур”
.
Агентство Reuters повідомляє, що світові кавові трейдери та обсмажувальники скоротили свої закупівлі до мінімуму через значний стрибок цін. Ф’ючерси на сорт арабіки на біржі ICE зросли на 70%. Генеральний директор еквадорської компанії Elcafe Ренан Чуейрі зазначив, що його підприємство не змогло реалізувати весь запланований річний обсяг товару до березня:
“Зазвичай до цього часу все було б розпродано, але поки що ми продали менше 30% продукції. Значне підвищення цін з’їдає грошові потоки клієнтів, вони не мають достатньо грошей, щоб купити те, що їм потрібно”
.
Головною причиною різкого зростання цін на каву стало падіння виробництва в ключових регіонах, зокрема в Бразилії, що призвело до зменшення пропозиції кавових зерен. Проте, до кінця року вартість арабіки може знизитися на 30% через очікуваний хороший урожай і скорочення попиту. Поки що суттєвого зниження цін не спостерігається, що може призвести до серйозних втрат у кавовій індустрії.