Що таке «матриця оподаткування» від НКЦПФР та її наслідки для фізосіб

Що передбачає «матриця оподаткування» від НКЦПФР — розбираємо з юристами

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) представила нову модель оподаткування, яка передбачає ставку в 23% для доходів фізичних осіб. Ця ставка складається з 18% податку на доходи фізосіб та 5% військового збору. Передбачено також можливість застосування пільгових ставок податку в розмірі 5% або 9% при певних умовах.

Про це розповідає Finway

Стандартна модель оподаткування

Петро Білик зазначає, що 23% наразі вважається стандартною моделлю для оподаткування всіх доходів фізосіб, включаючи доходи з цінних паперів та депозитів. Зокрема, таку модель розглядають і для ринку віртуальних активів. При цьому можливість застосування пільгових ставок залежить від конкретних умов, прописаних у Податковому кодексі.

«Це не означає, що для операцій з віртуальними активами будуть застосовані 5% або 9%. Скоріш, мова йде про те, що в Україні не в усіх випадках застосовується ставка 18%»

Юристи також підкреслюють, що операції фізосіб з токенами можуть бути звільнені від оподаткування або підпадати під пільгові ставки.

Момент виникнення доходу

Ганна Воєводіна, СЕО Manimama Law Firm, акцентує увагу на моменті оподаткування. У моделі НКЦПФР облік доходу відбувається на етапі обміну віртуального активу на фіат. Наприклад, якщо особа обмінює біткоїн на USDC, податок ще не нараховується, однак при обміні USDC на гривню на банківському рахунку виникає податковий обов’язок.

«Це відкриває можливості для податкового планування: можна контролювати, коли саме “виходити у фіат”»

Така система дозволяє користувачам планувати своє оподаткування в залежності від курсу валют та витрат.

Податковою базою для фізосіб буде позитивна різниця між доходом від продажу криптоактивів і задокументованими витратами на їх придбання. Важливо мати доказову базу витрат, оскільки без документів податок нараховуватиметься з повної суми продажу, а не з чистого доходу.

Наприклад, якщо токен куплено за $1000, а продано за $1200 без підтвердження покупки, то податок сплачуватиметься з $1200. Введення нового режиму оподаткування в Україні вимагатиме від користувачів криптовалют уважнішого підходу до документування своїх дій на ринку.

Ганна Воєводіна наголошує на важливості ведення обліку всіх операцій, включаючи історію торгів на біржах, дані щодо введення та виведення коштів, а також підтвердження вартості токенів. Це особливо актуально для тих, хто користується некастодіальними гаманцями, такими як MetaMask або Ledger.

«При спробі перевести токени з MetaMask на рахунок біржі для продажу у фіат, банк може поставити питання щодо походження цих активів»

Крім того, точне документування допоможе уникнути тривалих суперечок з податковими органами щодо вартості токенів, отриманих до введення нового законодавства. Обговорюється можливість виплати фіксованої ставки податку без ретельного аналізу походження активів протягом певного часу після набуття чинності закону, хоча деталі цієї ставки поки що не визначені.

Новини по темі