У Києві підписано угоду про старт III фази програми «U-LEAD з Європою», яка передбачає виділення 62 мільйонів євро на підтримку місцевого самоврядування та реформ у громадах. Ці кошти будуть спрямовані на зміцнення децентралізації в Україні та розвиток місцевих адміністрацій.
Про це розповідає Finway
Програма «U-LEAD з Європою» реалізується за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів, серед яких Німеччина, Данія, Франція, Польща та Словенія, у співпраці з українським урядом.
Основні напрями підтримки
Третя фаза програми, яка розрахована до кінця 2027 року, матиме бюджет у 62 мільйони євро. З них 40 мільйонів надасть ЄС, 18 мільйонів — Німеччина, а 4 мільйони — Данія.
Ця фаза буде зосереджена на зміцненні місцевого самоврядування та забезпеченні стійкого відновлення на різних рівнях. Особлива увага приділятиметься децентралізації, яка є важливою складовою євроінтеграційного курсу України.
«Ми підтримуємо децентралізацію політично, практично, а також фінансово. Я захоплююся тим, як процес децентралізації триває навіть у воєнний час. І ми будемо тут протягом усього третього етапу програми «U-LEAD з Європою» – ред.» — Катріна Матернова, посолка Європейського Союзу в Україні.
Вплив децентралізації на громади
Посолка також підкреслила, що програма «U-LEAD з Європою» розпочала свою роботу в Україні з моменту початку децентралізації, яка відбулася 10 років тому. Наразі реформа децентралізації в Україні є надзвичайно успішною.
Олексій Кулеба, віцепрем’єр з відновлення України, також зазначив, що реформа децентралізації зіграла вирішальну роль на початку повномасштабного вторгнення, оскільки місцеві лідери мали можливість приймати самостійні рішення, що сприяло швидкому реагуванню на виклики.
«Вважаю, що саме реформа децентралізації на початку повномасштабного вторгнення зіграла величезну роль, тому що в нас на місцях були самостійні лідери, які приймали самостійні рішення» — Олексій Кулеба.
Програма «U-LEAD з Європою» надасть громадам можливість реалізовувати власні зусилля з відновлення і надасть необхідну експертизу, підкреслив Бастіан Файгель, директор програми.
Згідно з планами, фаза III зосередиться на трьох основних напрямах: посилення місцевого самоврядування, розвиток потенціалу через регіональні офіси та надання експертизи з питань відновлення.
Розширення повноважень місцевого самоврядування та приведення його у відповідність до Копенгагенських критеріїв стане пріоритетом програми, про що зазначив посол Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен.
Децентралізація в Україні розпочалася в квітні 2014 року і стала важливим етапом для забезпечення фінансової незалежності громад.
Програма «U-LEAD з Європою» була започаткована у 2016 році для підтримки впровадження прозорого та підзвітного місцевого врядування в Україні.