На фоні новин про можливе припинення вогню з росією в Україні спостерігається значне пожвавлення ринку нерухомості. Угоди з житлом почали укладати навіть у тих регіонах, де тривалий час панувала тиша. Проте варто зазначити, що після завершення війни вартість житла в одних містах може суттєво зростати, в той час як в інших ціни можуть знижуватися.
Про це розповідає Finway
Згідно з інформацією з джерел, активізація ринку нерухомості обумовлена також запуском реєстрів Міністерства юстиції, які не функціонували після масштабної кібератаки. Це дало можливість відкладеному попиту проявити себе — багато українців почали активно оформлювати угоди.
Також сприяє активізації ринку нерухомості робота державних програм єОселя та єВідновлення.
Після тимчасових перебоїв з фінансуванням ситуація під кінець року помітно покращилася, і кількість українців, які отримали дешеві кредити та сертифікати на житло, зросла. Ситуація на ринку нерухомості також тісно пов’язана з політичними подіями: покупці активізувалися після новин про можливе припинення вогню.
У Києві наразі найбільший попит на 1-2 кімнатні квартири економкласу, що розташовані на околицях, таких як Оболонь, Харківський масив, Позняки й Осокорки, причому ціни на таке житло становлять до 35 тисяч доларів. Натомість квартири у відносно нових багатоповерхівках у хороших мікрорайонах з розвиненою інфраструктурою та рекреаційними зонами можуть коштувати до 110 тисяч доларів, а в центрі – до 150 тисяч.
У Харкові спостерігається попит на недороге житло, яке можна придбати в кредит або через програму єВідновлення. Цей попит підтримується військовослужбовцями, працівниками бюджетних організацій та інвесторами, які скуповують дешеве житло на вторинному ринку з метою подальшого перепродажу після війни. Наприклад, однокімнатна квартира на околиці міста коштує 15-16 тисяч доларів, хоча влітку 2024 року її можна було придбати за 10-12 тисяч доларів.
В Одесі покупці зацікавлені у квартирах з видом на море. Якщо восени минулого року таке житло площею 40-45 квадратних метрів коштувало 60-65 тисяч доларів, то сьогодні його вартість починається з 75-80 тисяч доларів.
У Львові спостерігається попит на житло у центрі та новобудовах у хороших районах. За рік ціни на такі квартири також зросли: у Залізничному районі з 1250 до 1294 доларів за квадратний метр, у Личаківському — з 1630 до 1738 доларів.
Ріелтори відзначають, що житло у західних областях, яке з початку війни різко зросло в ціні, поступово дешевшатиме. Це пов’язано з поверненням інвесторів до інших міст і відтоком робочої сили. Натомість у Києві вартість оренди зростає, що підвищує інвестиційну привабливість житла в столиці. Однак подальші цінові тенденції на ринку залежать від того, як швидко завершиться війна.