В Україні з початку березня вступило в дію нове регулювання фармацевтичного ринку, яке планувалося для зниження цін на деякі медикаменти майже на 30%. Однак, на практиці ситуація виявилася зовсім не такою оптимістичною: фармацевтичні компанії отримали вигоду, аптеки намагаються вижити, а споживачі продовжують купувати дорогі ліки.
Про це розповідає Finway
Під час інтерв’ю з президентом асоціації “Виробники ліків України” Петром Багрієм, з’ясувалося, що виробники заперечують отримання вигоди та не беруть на себе відповідальність. «Я не знаю. Є якісь препарати, які виросли, якісь не виросли. Тобто “вони виросли на 120%” – я таке вперше чую», – зазначив він.
Подорожчання медикаментів в Україні
За даними експертів, ціни на ліки в Україні зросли на 120% за останні три роки. Вартість медикаментів вітчизняного виробництва, за даними МОЗ, збільшилась від 26% до 131%. Найпопулярніші препарати продемонстрували зростання цін від 70% до 110%. Перед оголошеним зниженням цін з 1 березня виробники підвищили вартість ліків, а пік подорожчання відбувся у січні 2025 року, коли ціни зросли більше ніж на 30%.
На думку Багрія, подорожчання ліків є наслідком маркетингових договорів, які суттєво впливають на ціноутворення. «Ми пропонуємо відмовитись від відсотків, бонусів тощо», – пояснив він нові правила. Паралельно з цим, Рада національної безпеки та оборони (РНБО) затвердила нові регуляторні зміни для фармринку, включаючи заборону на маркетингову активність.
Наслідки нових регуляцій
Виробники отримали можливість економити кошти, які раніше витрачали на маркетингові угоди. Проте, незважаючи на заборону, ціни на деякі медикаменти не знизилися, а, навпаки, зросли. Багрій визнає, що частина препаратів не подешевшала, але запевняє, що це тимчасове явище.
Експерти також підкреслюють, що зміни можуть негативно вплинути на асортимент ліків в Україні, особливо стосовно препаратів міжнародних виробників. Зокрема, список ліків, ціни на які повинні знизитися, формувався не на основі рекомендацій лікарів, а пропозицій самих виробників.
«Президент вийшов з ініціативою знизити ціну на найбільш уживані 100 препаратів», – зазначив Багрій.
В результаті, українці стикаються з ілюзією зниження цін на ліки, оскільки фактичні витрати залишаються високими, а споживачі все ще змушені платити за медикаменти, які не стали дешевшими.