Міністр енергетики США Кріс Райт висловив готовність своєї країни взяти під контроль українські атомні електростанції. У його заяві піднімається питання про те, наскільки доцільно та реально це в умовах нинішньої ситуації в Україні. Обговорення цього питання з’явилося під час телефонної розмови між президентами України та США, в якій йшлося про захоплену росіянами Запорізьку АЕС.
Про це розповідає Finway
“Я відповів, що так, якщо буде можливість модернізувати, вкладати гроші й таке інше, ми готові обговорити це. Але ми говорили виключно про одну станцію, яка перебуває під контролем росіян”, – відзначив Володимир Зеленський.
На наступний день після розмови, міністр Райт заявив, що Сполучені Штати розглядають участь в управлінні атомними електростанціями України, якщо це сприятиме припиненню війни. Він підкреслив, що Америка має великий технічний досвід у цій сфері і що для цього не потрібна присутність військових.
Реакція української влади
Ці заяви викликали неоднозначну реакцію в Україні. Президент Зеленський під час візиту до Норвегії підкреслив, що питання передачі Запорізької АЕС у власність США не йдеться.
“Усі атомні електростанції належать народові України, це державні атомні електростанції, а не приватна власність”, – наголосив президент.
Сумнівний досвід американських спеціалістів
Експерти ставлять під сумнів навички американських фахівців в управлінні атомними станціями, побудованими за радянськими стандартами. Міхайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», зазначив, що:
“Управлінський досвід – гаразд, можна погодитись. Але чи технічний? Це просто локшина на вуха. Де, в якій країні американці отримали досвід роботи на реакторах зовсім іншого дизайну?”
Ольга Кошарна, експертка з ядерних питань, також підкреслила, що у разі взяття АЕС під контроль американець, потрібні чіткі гарантії безпеки та реальні зміни в законодавстві.
На сьогодні Україна має законодавчу заборону на приватизацію атомних електростанцій, яка є стратегічною галуззю. Тому реальні пропозиції можуть стосуватися лише залучення американських керівників до українських АЕС без зміни власності.