До кінця літа українці мають сплатити податок на нерухомість, який розраховується залежно від кількості «зайвих» квадратних метрів житла. Рішення про ставку цього податку ухвалює місцева рада, і ці кошти надходять до місцевого бюджету. Однак максимальну ставку встановлює Податковий кодекс — вона не може перевищувати 1,5% мінімальної заробітної плати, встановленої на січень попереднього року.
Про це розповідає Finway
Розміри ставок у різних містах
У багатьох містах України застосовують саме максимальну ставку. Наприклад, у Києві вона становить 1,5% мінімальної зарплати, що дорівнює 106,5 грн за кожен «зайвий» квадратний метр. Для порівняння, у Кропивницькому платити доведеться лише 0,5% мінімалки, тобто 35,5 грн за квадратний метр.
Платити потрібно саме за ту площу, яка перевищує встановлену законом норму. Ці норми для житла такі:
- для квартир (незалежно від кількості) — 60 м²;
- для будинків — 120 м²;
- якщо у власності є і будинок, і квартира — 180 м².
“Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку” – йдеться в повідомленні Державної податкової служби в одній з областей.
Розрахунок та наслідки несплати податку
Якщо у власності є квартира площею 100 м², то податком обкладаються 40 м² понад норму. При найвищій дозволеній ставці у Києві сума податку може сягати 4260 грн, проте точний розмір залежить від рішення місцевої влади.
У разі несплати податку борг залишатиметься за власником до моменту повного погашення. Це може призвести до додаткових проблем, таких як позбавлення права перебувати на єдиному податку або збільшення суми боргу через штрафи. Олександра Томашевська наголошує, що податкові зобов’язання не зникають самі по собі та можуть ускладнити фінансову ситуацію власника.
Важливо знати, що навіть якщо платник не отримав податкове повідомлення особисто через відсутність за місцем реєстрації чи відмову прийняти лист, воно вважається врученим з дати, зазначеної поштовою службою у повідомленні про вручення.