Нові наукові дослідження доводять, що Місяць не є геологічно «мертвим» небесним тілом, як вважалося раніше. Астрономи виявили понад дві тисячі шістсот нових структур на його поверхні, які є наслідком тривалого тектонічного стискання супутника Землі.
Про це розповідає Finway
Місячна кора тріщить через охолодження ядра
Вчені встановили, що за останні 200 мільйонів років радіус Місяця зменшився приблизно на 50 метрів. Це сталося через те, що його внутрішні шари поступово охолоджуються і стискаються. Свіжий аналіз рельєфу показав: у так званих темних місячних морях нараховано 2634 дрібних хребта та надломи, більшість з яких раніше були невідомі науці. Такі структури виникають під дією колосального тиску, коли кора Місяця змушена пристосовуватися до зменшеного об’єму.
“Ці структури виникають через колосальний тиск, коли поверхня супутника намагається втиснутися в об’єм, що постійно зменшується”.
Можливість місяцетрусів і місія «Артеміда II»
За словами дослідників, середній вік розломів становить близько 124 мільйонів років, що за космічними мірками є відносно недавнім явищем. Виявлені деформації свідчать про те, що Місяць залишається активним і в наш час. Такі процеси можуть супроводжуватися місяцетрусами — явищами, які потенційно небезпечні для майбутніх космічних місій і колоністів.
У центрі уваги науковців — місія «Артеміда II», яка має відбутися вже найближчим часом. Її екіпаж здійснить обліт навколо Місяця, а сучасне обладнання дозволить оцінити масштаби змін у структурі супутника з моменту останнього візиту людей на його поверхню. Дослідники очікують, що ці дані допоможуть глибше зрозуміти внутрішню будову Місяця та його еволюцію.
Поки Місяць поступово трансформується, нові відкриття дають ученим змогу зазирнути у процеси, які формують нашого космічного сусіда й відкривають перспективи для подальших досліджень.