В Україні зросла кількість фальшивих гривень: як їх розпізнати

Яку суму коштів уряд спрямував на дороги у 2025-му

В Україні спостерігається зростання кількості фальшивих банкнот гривні. У 2024 році на 1 мільйон справжніх купюр припадало близько 5,1 підроблених, що є вищим показником, ніж у попередньому році. Проте, як зазначили в Національному банку України (НБУ), ситуація залишається під контролем і не становить загрози для економіки.

Про це розповідає Finway

Найбільше підробляли купюри великих номіналів — 200 і 500 гривень. Згідно з інформацією НБУ, рівень підробки гривні у 2024 році почав наближатися до грудневих показників 2021 року, коли на 1 мільйон справжніх купюр припадало 7,1 підроблених. У 2023 році цей показник становив 2,1 фальшивих банкнот на 1 мільйон.

“Помірне збільшення рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році сталося через зростання активності зловмисників, що пояснюється певною їх адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем у протидії таким випадкам. Водночас ситуація залишається контрольованою та не становить загрози”, — йдеться у повідомленні.

Значна частина підробок у 2024 році виготовлена з купюр старого зразка, випущених до 2015 року. Зокрема, 500 гривень становили 78% від усіх вилучених підробок, 200 гривень — 18%, а решта — 1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1000 гривень — разом 4%.

Фальшиві банкноти мали низьку якість і часто розраховані на неуважність громадян і працівників торговельних закладів, оскільки сучасні купюри національної валюти мають удосконалений дизайн і посилену систему захисту. Вони не поступаються за якістю банкнотам євро серії «Європа» та доларів США серії «Нова генерація».

Як розпізнати фальшиві гривні

Розпізнати підроблені гривні можна за кількома ознаками:

  • На дотик перевіряйте банкнотний папір і рельєфність зображень на лицьовій стороні банкноти.
  • Перевірка проти світла: наявність водяних знаків, зображення портрета та цифрового позначення номіналу.
  • Наявність наскрізного елемента, який створює цілісний вигляд з лицьового та зворотного боків.
  • Захисна стрічка, занурена в товщу паперу, на якій можна побачити зображення номіналу та тризуба.
  • Під час зміни кута нахилу банкноти зображення може змінювати колір. Спеціальні елементи, такі як полімерна стрічка, також мають кінетичний ефект, що може допомогти у перевірці.

Новини по темі