Україна відновила експорт електроенергії у березні 2026 року

|
Україна відновила експорт електроенергії у березні 2026 року

У березні 2026 року енергетична система України не лише скоротила обсяги імпорту електроенергії на 25%, а й відновила експорт після паузи, що тривала майже чотири місяці. Так, комерційні поставки за кордон відновилися вперше з листопада 2025 року.

Про це розповідає Finway

Сезонні чинники вплинули на профіцит електроенергії

Згідно з профільним аналітичним центром Energy Map, у березні Україна експортувала 30,2 тис. МВт·год електроенергії. Ключовим чинником для появи вільних ресурсів стала сезонність: весняне потепління спричинило зниження внутрішнього попиту, а збільшення тривалості світлового дня і весняні паводки дозволили генераціям на сонячних та гідроелектростанціях суттєво підвищити виробництво. Саме ці обставини призвели до періодичного профіциту в українській енергосистемі.

«Завдяки цьому в енергосистемі періодично деколи виникав профіцит.»

Основними напрямками українського експорту стали Угорщина та Молдова, куди було поставлено 14,4 тис. МВт·год (48%) та 14,3 тис. МВт·год (47%) відповідно. Натомість у Румунію експортували лише 1,5 тис. МВт·год (5%). Експорт до Словаччини мав поодинокий характер, а до Польщі у березні не відбувався. Загальний обсяг експорту залишився на 61% нижчим, ніж у березні минулого року.

Значення імпорту для балансування енергосистеми

Попри відновлення експорту, імпорт електроенергії залишався важливим інструментом для балансування української енергосистеми, особливо у вечірні години пік. У березні обсяг імпорту склав 942,1 тис. МВт·год, що на чверть менше, ніж у лютому, але у 3,5 раза перевищує показники березня 2025 року.

Головним постачальником електроенергії для України стала Угорщина, на яку припала майже половина (48%) імпорту — 456 тис. МВт·год. Далі за обсягами йдуть Румунія (20% або 189,2 тис. МВт·год) та Словаччина (18% або 167 тис. МВт·год). Польща забезпечила ще 13% від загального імпорту (117,2 тис. МВт·год). Найменшим постачальником місяця виявилася Молдова з обсягом 12,7 тис. МВт·год (1%).

Водночас очікується подальша адаптація виробництва електроенергії, оскільки підприємства «Теплокомуненерго» скорочуватимуть генерацію через зміни у правилах постачання газу.