В Україні активно поширюється нова схема шахрайства, пов’язана з крадіжкою акаунтів у месенджерах через фішингові платформи. Ці платформи вперше були розроблені російськими шахраями, які навчилися використовувати штучний інтелект для створення діпфейків, включаючи відео та аудіоповідомлення, аби під чужим ім’ям вимагати великі суми грошей в борг.
Про це розповідає Finway
Методи шахраїв та їхні жертви
Одна з жертв, 57-річна Інна, розповіла про свій досвід: “Ввечері в чат нашої робочої групи в Telegram прийшло повідомлення з проханням проголосувати на конкурсі за знайому дитину колеги чи племінницю. Я не відкрила навіть те повідомлення. А через кілька хвилин цей колега мені відправив таке саме повідомлення…”. Наступного дня Інна втратила доступ до свого акаунту в Telegram, і шахраї почали надсилати повідомлення її контактам з проханням про фінансову допомогу.
Шахраї не просто розсилали одне й те саме повідомлення; вони ретельно аналізували листування, щоб імітувати стиль спілкування своїх жертв. “Від мого імені відправляли повідомлення спочатку останнім контактам, з ким я листувалась. Писали: “Я на хімії, трохи не вистачає, чи можеш до ранку дати 15 тисяч”. У когось просили 20 тисяч”, – згадує Інна.
Використання штучного інтелекту у шахрайстві
Експерти зазначають, що фішингові платформи, які використовують шахраї, адаптовані під популярні месенджери, такі як Telegram, WhatsApp та Viber. Раїса Федоровська, керівниця EMA Academy та Школи кібербезпеки, підкреслила: “Шахраї для крадіжки акаунтів використовують фішингові вебпанелі. Жертви, переходячи за посиланням, віддають доступ до свого акаунту”.
Хоча ця схема була розроблена в росії, вона не обмежується лише російськими шахраями. У процесі беруть участь особи з різних країн, а деякі з них можуть бути українцями. Шахраї вміло використовують штучний інтелект для генерації голосових і відео повідомлень, що значно ускладнює виявлення шахрайства.
Якщо ви стали жертвою шахраїв, важливо звертатися до кіберполіції, оскільки традиційні методи через поліцію часто не дають швидкого результату. “Банки на наші звернення не реагують, а для отримання інформації про рахунок шахрая потрібно рішення слідчого судді, що займає кілька місяців”, – зазначають представники поліції.
“Ця схема була придумана в росії. Я бачила, як вперше з’явились продажі фішингових панелей у Даркнеті, і це були саме росіяни”, – каже Раїса Федоровська.