Державні банки України, які першими можуть потрапити під приватизацію, це Укргазбанк і Сенс Банк. Однак, за словами першої заступниці голови Національного банку України (НБУ) Катерини Рожкової, ця процедура не відбудеться в поточному році.
Про це розповідає Finway
«На мою думку, цього року це нереально просто фізично, адже це тривалий процес», — зазначила вона в інтерв’ю.
Рожкова підкреслила, що ще в жовтні минулого року президент України підписав закон, який регулює приватизацію державних банків.
«Необхідно обрати радника, і тоді процес розпочнеться. Безумовно, цей процес буде тривалішим, ніж в приватному секторі, — щонайменше дев’ять місяців-рік», — додала вона.
За її словами, існують шанси на успішний продаж цих фінансових установ, і вони «досить великі». Наприклад, Укргазбанк позиціонує себе як «зелений» банк, активно займаючись імплементацією принципів ESG. Сенс Банк, який був націоналізований у липні 2023 року, є наймолодшим з державних банків, і, відповідно, його приватизація має бути спрощеною. Рожкова зауважила, що держава не докапіталізовувала Сенс Банк, що полегшує оцінку його ринкової вартості.
«Тому я вірю в успішну приватизацію цих банків», — констатувала вона.
Крім того, Рожкова зазначила, що банківський сектор залишається складним і дорогим для інвестування.
«Він прибутковий та цікавий, але ми як регулятор бачимо покупцями лише сильних інституційних інвесторів», — підкреслила вона.
Вона також вказала на можливий інтерес міжнародних банківських груп до Сенс Банку.
«Про істотний зовнішній інтерес як до інвестиції для розвитку говорити передчасно, але він точно з’явиться», — додала вона.
На даний момент у державній власності перебувають сім банків з шістдесяти одного, включаючи ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Сенс Банк, Укргазбанк, Мотор-Банк та Перший інвестиційний банк. Частка чистих активів державних банків у 2024 році знизилася на 0,3 п.п. до 53,3%, а частка коштів населення в цих банках зменшилася на 1,2 п.п. за рік до 63,3%.