В Україні заплановано суттєві зміни в системі оплати праці для державних службовців. Зокрема, премії чиновників будуть знижені до 30% від основної зарплати. Окрім цього, переглянуть систему призначення окладів, а частину вакантних посад скоротять. Попри обговорення в соціальних мережах, підвищення зарплат для посадовців не передбачається.
Про це розповідає Finway
Реформа, що стосується оплати праці держслужбовців, має стартувати з 1 квітня 2025 року. Законопроєкт № 8222 пройшов обидва читання у Верховній Раді, але ще не підписаний спікером і президентом. Ініціатором документа є Кабінет міністрів, а його реєстрація в Раді відбулася ще у 2022 році, з першим читанням 28 липня 2023 року.
Цей законопроєкт є частиною євроінтеграційного проєкту та обумовлений вимогами програми допомоги Ukraine Facility. Як зазначила голова профільного комітету Верховної Ради з питань державної влади Олена Шуляк, “кожен транш – це не просто допомога, а винагорода за виконані зобов’язання”.
Основні нововведення законопроєкту
Згідно з документом, базові принципи оплати праці держслужбовців будуть оновлені. Зокрема, запроваджуються:
- єдині підходи до оплати праці через класифікацію посад;
- система грейдів, що враховує рівень складності та відповідальності;
- зменшення надбавок і премій, формуючи модель 70/30;
- оптимізація чисельності держслужбовців через скорочення вакантних посад.
Водночас, за словами Шуляк, підвищення зарплат чиновникам не передбачено, оскільки “цей закон є рамковим і не призводить до змін у держбюджеті”.
Структура нової системи заробітних плат
Законопроєкт № 8222 визначає два основних види зарплат для чиновників: “стійка заробітна плата”, яка включає посадовий оклад та надбавки, і “варіативна заробітна плата”, що складається з премій за результатами оцінювання. Загальний розмір премій не може перевищувати 30% стабільної заробітної плати за рік.
При цьому, максимальний розмір місячної премії обмежено 30% посадового окладу, а квартальна премія не може перевищувати 90% розміру посадового окладу. Окремо регулюються гарантійні та компенсаційні виплати.
Закон також встановлює, що мінімальний розмір посадового окладу в державних органах на 2025 рік становитиме не менше ніж 7570 гривень. При цьому розміри окладів будуть формуватися з урахуванням типових посад та їх порівняння з оплатою праці в приватному секторі.