Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) переглянув свій прогноз зростання економіки України на 2025 рік, зменшивши його з 4,7% до 3,5%. Це рішення було ухвалене на основі останніх економічних показників та аналізу ситуації в країні.
Про це розповідає Finway
Згідно з інформацією, річна інфляція в Україні досягла 12% у грудні 2024 року і, за прогнозами, залишиться на цьому рівні в першій половині 2025 року. В документі зазначається:
“Економіка України, яка зросла на 3% в 2024 році, незважаючи на тиск повномасштабної війни росії, за прогнозами, зросте на 3,5% в 2025 році і зміцниться далі до 5% в 2026 році за умови досягнення домовленості про припинення бойових дій цього року”
.
Також відзначається, що ЄБРР знизив свій попередній прогноз зростання на 1,2 відсоткових пункти. Економічні фахівці банку висловили думку, що, незважаючи на забезпечене зовнішнє фінансування, Україна зіткнулася зі сповільненням економічного зростання та прискоренням інфляції, викликаними війною, що почалась з російським вторгненням у лютому 2022 року.
Згідно зі звітом, триваюча війна та масовані атаки росії на українську електроенергетичну інфраструктуру призвели до дефіциту електроенергії, що змушує українців платити високі ціни за імпортну електроенергію. Це також сприяло гострій нестачі робочої сили. Разом із цим, реальний ВВП помітно сповільнився — з понад 5% у першій половині 2024 року до приблизно 2% у другій половині року.
Відзначається, що відновлення інфляції у другій половині 2024 року стало наслідком зростання вартості електроенергії та корекції регульованих цін на комунальні послуги, а також швидкого зростання реальної заробітної плати.
“Річна інфляція сягнула 12% у грудні 2024 року і, ймовірно, залишиться на такому ж рівні в першій половині 2025 року, перш ніж впасти до однозначного числа до кінця року”
.
Дефіцит бюджету України на 2025 рік прогнозується на рівні 19,4% ВВП, і буде повністю профінансований за рахунок зовнішнього фінансування у розмірі 38,4 мільярда доларів. Це фінансування включає 13,7 мільярда доларів від ЄС, 22 мільярди доларів від країн G7 та 2,7 мільярда доларів від МВФ.
На думку експертів ЄБРР, негативні фактори, які гальмували зростання у другій половині 2024 року, ймовірно, збережуться також і в 2025 році. Водночас, існують позитивні прогнози, пов’язані зі стійкістю підприємств, функціонуванням Чорноморського торговельного коридору та зростанням військових закупівель у вітчизняній промисловості, які можуть сприяти економічному зростанню.