В Україні українці, які перебувають у статусі внутрішньо переміщених осіб (ВПО), можуть зіткнутися з необхідністю повернення виплачених державою коштів на проживання. Це може статися у випадках, коли особа не повідомила про зміни у своєму статусі або майновому становищі.
Про це розповідає Finway
Причини повернення виплат ВПО
Однією з найпоширеніших причин, через яку переселенці змушені повернути виплати, є скасування довідки ВПО через мобільний додаток Дія. Багато українців скасовують свої довідки, повертаючись до покинутого місця проживання або виїжджаючи за кордон. На жаль, через технічні причини, органи соціального захисту не завжди оперативно отримують цю інформацію, що може призвести до продовження виплат навіть після скасування статусу.
«Якщо особа скасувала довідку, але не повідомила про це органи соцзахисту, кошти, які були виплачені після скасування, вважаються надмірними і повинні бути повернуті».
Ще однією поширеною причиною переплати є неповідомлення органів соціального захисту про зміни у майновому стані отримувача допомоги. Законодавство вимагає, щоб особи, які отримують допомогу на проживання, вчасно інформували органи про зміни, які можуть вплинути на їхнє право на виплати. Наприклад, придбання нового житла або збільшення доходу, що перевищує встановлені межі.
Важливість своєчасного інформування
У випадках, коли особа не повідомляє про зміни, надмірно виплачені кошти можуть бути визнані безпідставними і підлягати поверненню. Судова практика підтверджує, що у таких випадках особа зобов’язана повернути кошти, оскільки виплата була здійснена без правових підстав.
Крім того, виникають ситуації, коли переселенці отримують допомогу на проживання, хоча їхні населені пункти не включені до переліку територій бойових дій чи тимчасової окупації. Це може відбуватися, якщо людина переїхала до іншого регіону України і звернулася за допомогою, отримавши відповідну довідку ВПО. Однак через помилки в роботі органів влади, виплати можуть продовжуватися навіть після втрати права на них.
Зазвичай суди винесуть рішення на користь отримувача допомоги, оскільки помилка не була з його вини. Якщо особа діяла добросовісно і не надала недостовірну інформацію, повернення коштів не є обов’язковим.
Щоб уникнути ситуацій, коли необхідно повертати надмірно виплачену допомогу, переселенці повинні уважно слідкувати за своїм статусом і вчасно інформувати органи соціального захисту про будь-які зміни. Скасування довідки через Дію, зміна майнового стану чи інші обставини повинні бути належним чином оформлені та підтверджені.