Що таке особистий фінансовий план і навіщо він потрібен?

Дорогі читачі, в цій статті хочу поговорити з вами про особистий фінансовий план. Чи знаєте ви, що це таке і для чого він потрібен? А, можливо, ви, не здогадуючись, і самі ведете особистий фінансовий план?

Що таке особистий фінансовий план?

Особистий фінансовий план – це документ, в якому описані всі ваші цілі та бажання, а також повністю показаний спосіб їх досягнення. Чи потрібен фінансовий план? Звичайно, потрібен, якщо ви дійсно хочете отримати бажане.

Варто відзначити, що багато людей складають особистий фінансовий план не в документальному вигляді, навіть не підозрюючи про це. Уявіть собі, що ви мрієте купити автомобіль. Нехай навіть подумки, але ви якось плануєте раціонально розподіляти свої заощадження, щоб накопичити на мрію. Це і є складання особистого фінансового плану.

Багато в чому особистий фінансовий план схожий на бізнес-план. Але, останній складається для розвитку компанії, а особистий фінансовий план допоможе вам реалізувати свої задуми. Він має схожу структуру і складові пункти з бізнес-планом, про які ми поговоримо нижче.

Не останнє місце складання особистого фінансового плану відіграє в родині. За кордоном практично всі сім’ї мають свій фінансовий план, в якому на окреме місце виводяться такі питання, як навчання дітей, сімейний відпочинок, ремонт і т.д. Варто відзначити, що багато сімей складають фінансовий план на три покоління, думаючи при цьому про свій спадок.

Особистий фінансовий план може бути довгостроковим або короткочасним. Довгостроковий фінансовий план розраховується на кілька років, а короткочасні на тижні або місяці.

Як скласти особистий фінансовий план?

Давайте ж визначимо, що потрібно робити, щоб правильно скласти особистий фінансовий план. По-перше, вам потрібно буде визначитися з цілями, для яких ви складаєте фінансовий план. Цей етап є одним із самих основних. Ви повинні будете чітко вирішити, чого хочете і визначити термін, за який хочете досягти бажаного. Відразу ж вирішіть, наскільки сильно ви хочете досягти цієї мети і на які ризики згодні для цього піти.

Далі вам потрібно буде розрахувати свій прибуток та витрати. Підрахунок свого бюджету дозволить вам зрозуміти, наскільки реально вам досягти мети і в який термін. Ретельний підрахунок дозволить вам також зрозуміти, куди ви витрачаєте зайві кошти і де ви зможете заощадити.

Наступним кроком буде визначення валюти і місця зберігання грошових коштів. Залежно від того, наскільки глобальну мету ви перед собою поставили, вам доведеться вирішити в якій валюті, і де ви будете зберігати гроші. Якщо ви просто хочете накопичити на якусь покупку, то можна зберігати гроші готівкою вдома або ж на банківській картці. А ось якщо ви відкладаєте гроші, наприклад, на навчання дитини, то має сенс задуматися про зберігання грошей в надійній валюті або ж на депозитному рахунку банку. Можливо, розумним буде вкладання грошей в акції компаній та облігації, які згодом можуть принести вам гарний прибуток.

Тепер вирішіть, який відсоток від свого доходу ви готові відкладати згідно з особистим фінансовим планом. Тут ви чітко повинні будете вирішити, яку суму ви готові відкласти, щоб не заганяти себе в глухий кут і не позбавляючи всіх радостей життя. Також врахуйте непередбачені витрати, які обов’язково будуть.

Ці чотири пункти допоможуть вам скласти особистий фінансовий план, а завзятість і віра в себе допоможуть досягти бажаного.

Що таке особистий фінансовий план і навіщо він потрібен?