Що важливо знати про професійне вигоряння?

Професійне вигорання – це вже проблема серйозна. Але що ж це таке? Які симптоми присутні при професійному вигоранні? І що з цим можна зробити? Як цього уникнути?Професійне вигорання – це процес, при якому виникає виснаження не тільки в емоційній сфері, але що найголовніше – це розумове і фізичне виснаження.

Деякі експерти навіть називають професійне вигорання такою собі пандемією. Чому? А тому, що частотність такого явища просто дивує. І зараз ризик професійного вигорання став набагато вище, ніж це було років 10-12 тому. Що ж можна сказати про симптоми, які супроводжують професійне вигорання?

Перша ознака – це складність в концентрації уваги. Ви ходите вічно розсіяний. І начебто є розуміння того, що потрібно робити одне, інше, а воно просто не робиться. Іноді й зовсім забуваєте безліч намічених на день справ. Така ознака пов’язана з тим, що наш мозок вже не в силах справлятися із сильним стресом, і він починає це компенсувати за допомогою тих сил, які нібито раніше призначалися для виконання справ. Щоб побороти цей симптом потрібно почати робити те, що вам подобається. Можливо, це подорож або малювання. Кожен знаходить натхнення у різних речах. Ваша мета – знайти те, що буде надихати вас завжди і всюди.

Друга ознака – ви знаєте, що вам потрібно багато всього зробити. Але розумієте, що якщо це не зробите, то будете почувати себе винуватим. Ми ж говорили, що під час стресу зайвий трудоголізм і перфекціонізм зайві. Психологи навіть у жартівливій формі такий стан називають буйним вигоранням. З одного боку смішно, але от з іншого так і виходить. Ви жертвуєте ради роботи всім, чим можете. Ви розумієте, що не в силах все зробити, але все ж видавлюєте з себе останні сили, щоб не впасти обличчям в бруд. І кому ж від цього гірше?!

Третю ознаку ви помітите поряд з першою. Це той випадок, коли ви виснажені фізично і емоційно. Часті перепади настрою і зайва нервозність – це провокує емоційне виснаження. А це означає те, що ви втрачаєте усвідомлення особистого вкладу у весь робочий процес. Це призводить відповідно до відчуження і, безумовно, до ще глибшої депресії.

Після всіх вище перерахованих ознак професійного вигорання з’являється ще один – ви стаєте цинічним прогульщиком і задиракою. Ви втратили інтерес до роботи і намагаєтеся відкласти все на завтра або на ще більш тривалий період. Звичайно, це така собі форма захисту проти відчуття неспроможності й непотрібності, але це потрібно міняти. Почніть свій день не так, як зазвичай, з роботи. Прогуляйтеся вранці в лісі або займіться йогою. Внесіть у свої звичайні будні побільше різноманітності та фарб.

При професійному вигорянні з’являється ще дуже багато симптомів. Це і часті хвороби, адже імунітет ослаблений у зв’язку зі стресом. Також ви не можете нормально спати. Вас часто мучить безсоння. І навіть якщо вам вдається заснути звечора, то ви обов’язково кілька разів прокидаєтеся. У всьому винні настирливі думки про те, що ви не можете реалізувати себе і що роботи дуже багато, а ви не в силах її всю переробити.

Докладіть зусилля до того, щоб розвіяти ці думки і почати нормально спати. І, безумовно, ще одним дуже явною ознакою професійного вигорання є відсутність життя за межами роботи. Ви відчуваєте, що вам далеко до ідеалу, але у вас в голові ідея фіск – стати краще, ніж інші. Робота у вас всюди. І на роботі, і вдома, і на прогулянці з друзями, і навіть на побаченні. Щоб усвідомити наявність цього симптому, і змінити щось потрібно задати самому собі кілька питань:

– Чи пам’ятаю я про своє здоров’я через роботу?

– Чи не жертвую я іншими аспектами в житті через роботу?

– Чи можу я спілкуватися з кимось, не говорячи про роботу?

– Чи достатньо часу я приділяю своїм рідним і близьким або ж мені заважає робота?

Здавалося б, що відповісти на такі питання дуже легко. Але людина, у якої вже запущений процес професійного вигорання, часто не помічає цих симптомів і намагається приділити все більше уваги робочим моментам. І знаючи про те, що професійне вигорання триває досить довго, постарайтеся урізноманітнити своє життя так, щоб цього не траплялося. Займіться тим, що завжди буде вас надихати, і задавайте час від часу собі всі вище перераховані питання.

Що важливо знати про професійне вигоряння?