У Швеції відкриті дороги для бізнесу

Чи все так безхмарно, як здається?

“Уряд полегшив життя власників малого бізнесу в Швеції, але є небезпека, що ці реформи також розкривають потенціал для істиного підприємництва”-, стверджує ліберальний оглядач Німа Санандадж.

Про реформу

«Я хочу, щоб більше підприємців наважилися інвестувати, створювати бізнес на основі своїх ідей і завойовувати позиції в міжнародному конкурсі”, – писав Фредрік Рейнфельдт в технологічному журналі NyTeknik на початку цього місяця. Прем’єр-міністр Швеції продовжив перераховувати ряд реформ, які уряд ухвалив для досягнення цієї мети.

Але багато хто з політик, таких як податкові пільги, що роблять більш доступним ремонт, або перебудову будинку, або покупку послуг з прибирання, більше пов’язані із заохоченням самозайнятості, ніж з підприємництвом.

Криза в Європі, гарна економіка Швеції

На перший погляд аргументація Рейнфельдта виглядає цілком правдоподібною. Уряд прийняв різні заходи для заохочення власності і бізнесу. У той час, коли більша частина Європи все ще бореться з наслідками кризи, економіка Швеції демонструє гарні результати.

Однак Райнфельдт здійснює загальну помилку, прирівнюючи самозайнятість та підприємництво. Насправді, ці два поняття дуже різні. Реформи, які спонукають більше людей працювати в якості таксистів або створювати невеликі клінінгові компанії, життєво важливі для сприяння зайнятості, але не обов’язково впливають на підприємництво.

Про компанії

Створення компанії може насправді не кваліфікуватися як підприємництво, якщо компанія працює за рухунок однієї людини. Навіть творчі особистості не можуть бути описані як підприємці, якщо їм не вистачає навичок, необхідних для перетворення творчої ідеї в діючий бизнес. Підприємці – це рідкісні люди, які об’єднують ці функції, створюючи інноваційні підприємства, яким вдається розширюватися і створювати можливості працевлаштування для інших.

Самостійна зайнятість

Самостійна зайнятість висока в таких країнах, як Туреччина, Греція, Іспанія і Португалія, де низький рівень інноваційного підприємництва. З іншого боку, в США, де спостерігається високий рівень інноваційного підприємництва, частка самозайнятих осіб низька. У США підприємницький вогнище Силіконової долини має половину рівня самозайнятості в порівнянні із середнім рівнем в Каліфорнії.

Чому ми повинні бути стурбованими?

Причина проста: успішні підприємці, такі як засновник Ikea Інгвар Кампрад, створюють робочі місця для інших. Дехто з працівників були власниками малого бізнесу, натомість стали місцевими менеджерами. Інші, які були б змушені займатися самостійною підприємницькою діяльністю як крайній захід до безробіття, можуть знайти стабільну роботу в таких компаніях, як Ikea.

Forbes

Хоча виміряти підприємництво складно, це можливо. Один із способів – поглянути на всіх людей, які накопичили цілий статок не менше ніж на один мільярд доларів і які з’явилися в списках Forbes найбагатших людей світу з середини 1990-х років.

Мільярдери в Швеції

Виявляється, в Швеції за ці роки було 11 мільярдерів. Але тільки четверо з них є саморобними – керуючий хедж-фондом Томас Сенделл, який коштує 1,3 мільярда доларів, Густав Дуглас, який накопичив 4,2 мільярда доларів через свої підприємства по забезпеченню безпеки, бізнесмен і інвестор Мелькер Шьорлинг, який коштує 5, 8 мільярда доларів, і, звичайно, Інгвар Кампрад який заробив 4,2 мільярда доларів, поставляючи товари для дому всьому світу.

Але це означає, що тільки 36 відсотків шведських мільярдерів є саморобними.

Це трохи нижче середнього показника 42% для країн Західної Європи і половини середнього показника США на 70%.

Частка впливових підприємців в населенні значно варіюється по всьому світу. Країни з високим рівнем підприємництва характеризуються низькими податками і обмеженим тягарем регулювання. Це говорить про те, що лібералізація і зниження податків, запроваджені урядом Рейнфельдта, можуть зробити деякий вплив на розвиток підприємництва.

Високі граничні податки

У той же час уряд мало що зробив для зниження високих граничних податків, які зачіпають, зокрема, людей, що створюють нове багатство. Таким чином, фінансові вигоди для підприємця залишаються низькими в Швеції. Звичайно, фінансові стимули не є єдиним ключовим чинником. Підприємництво залежить як від стимулів, так і від знань. Багато впливових підприємці самі високоосвічені і часто, якщо не завжди, покладаються на колег з експертними знаннями.

Погіршення навчання в шведській шкільній системі

Нещодавно шведський уряд праворуч і ліворуч не зміг запобігти погіршенню навчання в шведській шкільній системі. Вища освіта також відстає. Як нещодавно повідомляв The Local, два з трьох шведських університетів випали з 100 кращих в рейтингу World Reputations World Times за 2014 рік.

Таким чином, хоча умови для бізнесу в цілому покращилися, цього не можна сказати про підприємництво.

Швеція має довгу історію підприємництва і має потенціал для розвитку нових інноваційних підприємств. Але для досягнення цієї мети ми повинні збільшити винагороду людям, які створюють нові багатства і істотно підвищують якість освіти і досліджень.

В іншому випадку підприємці з інших частин світу, ймовірно, все більше будуть завойовувати позиції на конкурентному міжнародному ринку.

Німа Санандадж – постійний автор The Local. Його остання книга називається «Ренесанс для реформ», в співавторстві зі Стефаном Фельстером.

У Швеції відкриті дороги для бізнесу