Сем Уолтон – засновник компанії Wal-Mart

Сем Уолтон був американським бізнесменом, найвідомішим за те, що заснував роздрібну мережу Wal-Mart, яка стала найбільшою в світі корпорацією

Де народився і коротко про життя

Сем Уолтон народився 29 березня 1918 року в місті Зимородок, штат Оклахома. Уолтон відкрив перший Wal-Mart в 1962 році, після декількох років роботи в сфері управління роздрібною торгівлею. Протягом наступних 30 років дисконтна мережа розширилась на міжнародному рівні, перетворившись на найбільшу в світі компанію до 2010 року. Уолтон пішов з поста генерального директора в 1988 році у віці 70 років, але залишався активним в компанії до своєї смерті в 1992 році.

Юність

Семюель Мур Уолтон народився 29 березня 1918 року в Кінгфішер, штат Оклахома. Він був новаторським бізнесменом, який порушив угоду і показав, що великі дисконтні магазини можуть процвітати в невеликих сільських районах. Він був першим сином Томаса Уолтона, банкіра, і його дружини Ненсі Лі. На початку свого життя Уолтон і його сім’я переїхали в Міссурі, де він виріс. Будучи здібним учнем і хорошим спортсменом, Уолтон захистив свою футбольну команду в середній школі і був орлом-скаутом. Після закінчення середньої школи Хикман в Колумбії, штат Міссурі, в 1936 році однокласники назвали його «самим універсальним хлопчиком». Після закінчення школи Уолтон залишився недалеко від будинку і вступив до Університету Міссурі в Колумбії, де він закінчив економіку в 1940 році.

Рання роздрібна кар’єра

Після закінчення коледжу Уолтон вперше відчув смак світу роздрібної торгівлі, коли влаштувався на роботу в Де-Мойні в компанії J.C. Penney, яка була ще відносно невеликим рітейлером. Після служби в якості капітана армії в розвідувальному підрозділі під час Другої світової війни Уолтон повернувся до приватного життя в 1945 році і використовував позику в 25 000 доларів для придбання свого першого магазина, франшизи Бена Франкліна в Ньюпорті, штат Арканзас.
Менш ніж за два десятиліття Уолтон, працюючи зі своїм молодшим братом Джеймсом, відкрив 15 магазинів Бена Франкліна. Але розчарування з приводу управління мережею, зокрема рішення ігнорувати прагнення Уолтона розширюватися в сільські громади, спонукало його нанести удар самостійно.

Будуємо Імперію

У 1962 році Уолтон відкрив свій перший магазин Wal-Mart в Роджерс, штат Арканзас. Успіх був швидким. До 1976 року Wal-Mart була публічною компанією, вартість акцій якої становила 176 мільйонів доларів. До початку 1990-х років вартість акцій Wal-Mart підскочила до 45 мільярдів доларів. У 1991 році Wal-Mart обігнав Sears, Roebuck & Company і став найбільшим роздрібним продавцем в країні.

Уолтон був відповідальним за більшу частину успіху. Його бачення магазину роздрібної торгівлі в сільській місцевості супроводжувалося жорстким, вимогливим стилем засновника. Уолтон, який часто починав свої робочі дні о 4:30 ранку, чекав результатів від тих, хто знаходився під ним, і не боявся змінювати курс або перетасовувати свій персонал, якщо йому не подобаються числа, які йому повертаються.

Навіть в умовах рецесії магазини Уолтона виявилися успішними. У 1991 році, коли країна переживала економічний спад, Wal-Mart збільшив продажі більш ніж на 40 відсотків. Але цей успіх також зробив Wal-Mart мішенню, особливо для невеликих міських торговців і інших жителів, які стверджували, що гігантська мережа знищує невеликі магазини і роздрібну торгівлю в центрі міста. Уолтон, однак, спробував зустріти ці страхи в лоб, обіцяючи роботу і пожертвування місцевим благодійним організаціям, які компанія часто надавала деяким способом.

Останніми роками

Будучи завзятим мисливцем і любителем активного відпочинку, Уолтон зображував скромний спосіб аж до своєї смерті. Його улюбленим автомобілем був червоний пікап Ford 1985 року. Зі своєю дружиною Оленою, на якій він одружився в 1943 році, він жив в тому ж будинку в Бентонвіллі, штат Арканзас, з 1959 року. У пари було четверо дітей: С. Робсон, Джон, Джеймс і Аліса.

У 1985 році журнал Forbes назвав Уолтона найбагатшою людиною в Сполучених Штатах, декларація, яка, здавалося, дратувала бізнесмена найбільше на світі. «Весь цей галас з приводу чийогось власного стану просто дурна, і це зробило моє життя набагато складнішою і складною», – сказав він.

За останні кілька років свого життя Уолтон страждав від двох типів раку: лейкемії волохатих клітин і раку кісткового мозку. Він помер від останнього 5 квітня 1992 в лікарні медичних наук Університету Арканзасу в Літтл-Рок, штат Арканзас.

За місяць до смерті Уолтон був удостоєний честі президента Джорджа Х.В. Буш з президентською медаллю свободи.

Сем Уолтон – засновник компанії Wal-Mart