Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) розробили інноваційний інтерфейс мозок-комп’ютер (BCI), який надав можливість паралізованій людині керувати роботизованою рукою лише за допомогою сили думки. Ця система виявилася надзвичайно ефективною, працюючи рекордні сім місяців без необхідності щоденного калібрування.
Про це розповідає Finway
Принцип роботи інтерфейсу
Інтерфейс BCI вловлює мозкові сигнали за допомогою датчиків, імплантованих у поверхню мозку пацієнта. Штучний інтелект обробляє ці дані, адаптуючись до змін, які відбуваються, коли людина подумки повторює один і той самий рух. Це дозволяє пацієнту хапати, переміщувати та кидати предмети, лише уявляючи, що він це робить. Як зазначається у звіті, цей підхід став можливим завдяки використанню ШІ, який враховує щоденні коливання активності мозку.
Перспективи розвитку технології
Нейробіолог Карунеш Гангулі підкреслив, що ключовим аспектом успіху даного пристрою є застосування штучного інтелекту, здатного адаптуватися до змін у мозковій активності. Дослідження показало, що інтелектуальні карти рухів з часом можуть «дрейфувати», навіть якщо людина не може фізично рухатися. Для адаптації до цього пацієнт протягом двох тижнів тренувався з віртуальною рукою, поки ШІ не навчився розпізнавати його команди з високою точністю.
Після такої підготовки пацієнт успішно керував роботизованою рукою в реальному житті: підіймав і переміщував блоки, відчиняв шафи та навіть налив воду в чашку. Важливим досягненням стало те, що через кілька місяців експерименту пацієнт потребував лише 15-хвилинного налаштування для адаптації BCI до змін у його уявних командах.
Команда Гангулі планує вдосконалити рухи роборуки, використовуючи просунуті моделі штучного інтелекту, та випробувати BCI в домашніх умовах, що наблизить цю технологію до практичного застосування.
«Я абсолютно переконаний, що тепер ми знаємо, як створити надійну систему», — заявив Гангулі.
Вчені впевнені, що цей прорив має потенціал кардинально змінити життя людей з паралічем.