Німеччина готує нові зміни у політиці щодо українських біженців. Уряд країни підкреслює, що можливість отримувати соціальні виплати без роботи поступово зникає, а статус тимчасового захисту для українців може бути переглянуто після 2026 року. Тим, хто здатний працювати, але не має поважних причин залишатися незайнятим, “першим запропонують їхати додому”.
Про це розповідає Finway
Про це йдеться у матеріалі rfi.
Зараз в Німеччині проживає понад 1,16 млн українців. Країна виплачує кожному дорослому біженцю понад 500 євро на місяць, а також 300-400 євро на кожну дитину, в залежності від її віку. Проте, українці шукають роботу в Німеччині “не так активно, як, наприклад, у Польщі чи Чехії, де біженцям майже нічого не платять”. У 2024 році лише близько 300 тис. українців, які прибули після повномасштабного російського вторгнення, мали офіційну роботу.
Водночас, ситуація починає змінюватися. “Німеччина дійшла до певної межі” та дебати про мігрантів, які ведуться в країні, “частково стосуються і українців”. Уряд наразі наголошує: “Якщо ви хочете інтегруватися в суспільство, ми дамо вам можливість працювати, інтегруватися, розвиватися. Але, будь ласка, скористайтеся цими можливостями, а не просто використовуйте наші соціальні системи”.
Перспективи мирних переговорів із росією можуть посилити ймовірність змін для українців. Якщо в Україні буде скасовано воєнний стан, зникнуть підстави для параграфа 24 німецького законодавства, що передбачає захист для тих, хто рятується від війни. “Параграф 24 закриють не одразу після гіпотетичного перемир’я. Євросоюз затвердив програми з прийому та захисту українських біженців до березня 2026 року. Але якщо після цього Брюссель не продовжить цього рішення, кожна країна ЄС зможе сама визначати, що робити з біженцями”.
Зміни у вимогах для українців
Можливі зміни для українців можуть торкнутися кількох аспектів:
- Наявність роботи. Німецький уряд буде готовий піти назустріч українцям у питаннях рівня зарплати та спеціальності, але головна умова — зайнятість та незалежність від джобцентру (аналог біржі праці).
- Доступність освіти. Раніше українці мали можливість безкоштовно вивчати німецьку, однак тепер це буде доступно лише в окремих випадках.
Зокрема, влада тепер пропонує безкоштовні курси лише у виняткових випадках, наприклад, якщо людина має роботу і потребує підвищення мовного рівня або вивчення професійної лексики. Вартість платних курсів може досягати 5 тисяч євро і вище, а повторне проходження курсів більше не можливе.
Крім того, українцям, які можуть працювати, але залишаються без працевлаштування без поважних причин, “першим запропонують їхати додому” в безпечні регіони.
Зміни в інших країнах Європи
Не лише Німеччина планує зміни. Інші країни Європи також мають намір переглянути умови для українців:
- Австрія планує запровадити суворіші обмеження на соціальні виплати через значний приплив біженців.
- Польща ухвалила закон про обмеження права на притулок, що дозволяє тимчасове обмеження прийому заяв на міжнародний захист до 60 днів.
Чехія та Польща працюють над новими механізмами легалізації українців після війни. Тимчасовий захист може бути автоматично скасовано після завершення війни, але українці матимуть можливість залишитися в ЄС на інших правових підставах.