Правління Національного банку України ухвалило рішення про підвищення облікової ставки на 1%, що відбулося з 7 березня, таким чином вона досягла 15,5% річних.
Про це розповідає Finway
Вплив підвищення облікової ставки
У пресслужбі регулятора зазначили, що «Попередні кроки з посилення процентної політики зупинили тенденцію до зниження ставок за гривневими депозитами, а ставки за ОВДП у гривні досить активно відреагували на підвищення облікової ставки – це підтримало попит на гривневі інструменти». Водночас для зміни інфляційного тренду необхідно додаткове посилення монетарних умов.
Прогнози щодо інфляції
Національний банк України очікує, що в умовах збереження стабільності валютного ринку, підвищення ставки «дасть змогу й надалі підтримувати попит на гривневі інструменти для заощаджень, зберегти контрольованість інфляційних очікувань та обмежити відповідно тиск на ціни». Експерти прогнозують, що в найближчі місяці інфляція зростатиме, але має повернутися на траєкторію сповільнення в другому півріччі завдяки заходам НБУ та поступовому вичерпанню впливу тимчасових чинників, які сприяли інфляції.
Останнє підвищення облікової ставки сталося в січні 2025 року, коли ставка була піднята до 14,5% річних. Відзначимо, що схоже підвищення відбулося також у грудні минулого року.
Облікова ставка є одним з ключових інструментів, за допомогою яких Національний банк України встановлює орієнтири для банків і інших суб’єктів грошово-кредитного ринку щодо вартості залучених і розміщених коштів на відповідний період.