Міністерство юстиції США висунуло обвинувачення російському підприємцю Юрію Гугніну у масштабній схемі відмивання коштів та порушенні санкційного режиму. За даними слідства, через його криптовалютні компанії було проведено операцій на суму понад $500 млн.
Про це розповідає Finway
Гугнін, якого затримали в Нью-Йорку, створив компанії Evita Pay та Evita Investments у Флориді та Делавері. Правоохоронці стверджують, що ці структури використовувалися для приховування міжнародних транзакцій та обходу санкцій. Підприємцю висунуто 22 обвинувачення, включаючи банківське шахрайство та порушення закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження.
Масштаби операцій та схема роботи
За період з червня 2023 до січня 2025 року через структури Evita було проведено транзакції на суму близько $2 млрд. Із них $530 млн пройшли через американські банки, переважно у стейблкоїні Tether. Понад $365 млн було конвертовано в долари для оплати товарів клієнтами з росії, Китаю та ОАЕ.
Слідство встановило, що кошти використовувалися для закупівлі американської електроніки, серверів, предметів розкоші та творів мистецтва. Серед одержувачів фігурують підсанкційні російські банки та державні структури, включаючи «росатом».
Зв’язки зі спецслужбами та реакція влади
Правоохоронці виявили, що Гугнін міг мати зв’язки з російськими та іранськими спецслужбами. Він отримав візу O-1A, представляючи себе як «серійного підприємця», та свідомо порушував американське законодавство.
«Нехай це послужить попередженням про те, що використання криптовалюти для приховування протиправних дій не завадить ФБР і нашим партнерам притягнути вас до відповідальності», — заявив помічник директора відділу контррозвідки ФБР Роман Рожавський.
Справою займається міжвідомча група Disruptive Technology Strike Force, створена для протидії експорту критичних технологій до авторитарних держав. У разі доведення вини за всіма пунктами обвинувачення, Гугніну загрожує до 30 років ув’язнення.