У квітні 2025 року споживча інфляція в Україні зросла до 15,1% у річному вимірі. У Національному банку України (НБУ) повідомляють, що найближчими місяцями темпи зростання цін, ймовірно, поступово знижуватимуться. Про це йдеться в офіційному коментарі НБУ щодо динаміки інфляції.
Про це розповідає Finway
За словами представників НБУ, основними чинниками, що сприяли подорожчанню, стали наслідки слабкого врожаю минулого року, а також зростання цін на алкогольні напої і тютюнові вироби. Додатково до цього, високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах дефіциту кадрів і активний попит споживачів також вплинули на інфляційні процеси.
Попри це, валютна стабільність, зростання інтересу до заощаджень у гривні, зниження світових цін на нафту і зменшення тиску на оптовому ринку електроенергії частково стримували зростання цін.
Ситуація за категоріями товарів і послуг
Щодо товарів і послуг, ціни на сирі продукти зросли на 22,2% у річному вимірі. Погані врожаї та квітневі приморозки суттєво вплинули на подорожчання овочів, фруктів, круп і борошна. Також Великдень сприяв підвищенню цін, зокрема на яйця.
“Базова інфляція сповільнилася до 12,1%. Найшвидше дорожчали хліб, м’ясо та інші оброблені продукти, тоді як стабілізація цін на олію та збільшення пропозиції молочних товарів частково пом’якшили тиск.”
Темпи зростання цін на непродовольчі товари уповільнилися до 3,8%, що пояснюється стабільною ситуацією на валютному ринку, що знизило витрати на імпорт. Водночас інфляція в категорії послуг залишалася високою – 14,6%, з найбільшим зростанням цін на послуги транспорту, готелів, ресторанів і фінансового сектору.
Регульовані ціни зросли на 19,5% переважно через підвищення акцизів, зміни у податковому законодавстві та переведення ставок у євро. Зміцнення гривні частково знизило ціни на ліки та медичні товари.
Зростання цін на пальне сповільнилося до 3,7%, що було зумовлено зниженням світових цін на нафту, хоча попит і курс євро продовжували підтримувати ціновий тиск.
В НБУ зазначають, що, незважаючи на зростання інфляції у квітні, спостерігаються ознаки послаблення цінового тиску. Дані за місяць виявилися дещо нижчими за очікувані, а сезонно скориговані показники свідчать про потенційне уповільнення інфляції вже влітку. Очікується повернення до однозначного рівня до кінця року.