В Україні питання підвищення прожиткового мінімуму залишається невирішеним, і найближчим часом змін очікувати не варто. Міністр соціальної політики Денис Улютін під час виступу у Верховній Раді розповів, які саме фактори гальмують реформу та що потрібно зробити для її впровадження.
Про це розповідає Finway
Основні перепони підвищення прожиткового мінімуму
Сьогодні прожитковий мінімум в Україні є базою для розрахунку приблизно 170 різних видів виплат, з яких більшість — це заробітні плати, що не мають прямого зв’язку з цим соціальним показником. Додатково, чинна методика його визначення є застарілою і не відповідає сучасним економічним умовам.
Денис Улютін пояснив, що проведення реформи потребує кількох послідовних кроків. Серед них — ухвалення чотирьох законопроєктів, які вже подані до Верховної Ради, а також від’єднання прожиткового мінімуму від усіх виплат, до яких він наразі прив’язаний.
“Ми неодноразово підкреслюємо і з профільним комітетом, що необхідно відв’язати прожитковий мінімум від усіх виплат, до якого наразі він прив’язаний. Це близько 170 виплат, з яких більшість – це зарплати, які взагалі не мають нічого спільного безпосередньо з прожитковим мінімумом”, – зазначив міністр.
Новий підхід до розрахунку прожиткового мінімуму
Після затвердження відповідних законів Україна планує перейти до європейської моделі визначення прожиткового мінімуму. У цій системі враховуються два основних чинники: харчовий компонент, що базується на нутриціологічному складі їжі, тобто обсязі та складі поживних речовин, необхідних людині, та нехарчовий компонент, який розраховується окремо для кожної особи.
Улютін підкреслив, що уряд і профільний комітет готові до впровадження змін, але першочерговим завданням залишається ухвалення чотирьох ключових законопроєктів. Лише після цього можливе від’єднання прожиткового мінімуму від системи виплат і проведення реформи.
Міністр наголосив: поки прожитковий мінімум прив’язаний до великої кількості виплат, його підвищення автоматично призведе до значного зростання державних витрат. Тому спочатку необхідно провести «відв’язку», а вже потім переходити до перегляду самого показника.